Debata Koalicji Ratujmy Rzeki - ZAPROSZENIE

Niech żyją rzeki!Dyskusja o wartościach i zagrożeniach polskich rzek w przeddzień ich światowego święta. Zaprasza Ogród Powszechny i Koalicja Ratujmy Rzeki.*

*Ogród Powszechny w Warszawie, 23.09.2017*

*godz. 16.00 -18.00*

*ul. Zamoyskiego 20*


W przeddzień* Światowego Dnia Rzek* wspólnie z Koalicją Ratujmy Rzeki zapraszamy do dyskusji o wartościach i przyszłości rzek Polski. Jaka ma ona być? Od lat coraz intensywniej regulowane i eksploatowane, wkrótce mogą być jeszcze bardziej zagrożone. I to te największe i najpiękniejsze. Koalicja alarmuje: rządowe plany zamiany Wisły, Odry, czy Bugu w "wodne autostrady" i kaskady zbiorników zaporowych oznaczają ich drastyczną degradację, zagrożenie bytu wielu gatunków ryb i ptaków oraz zwiększone niebezpieczeństwo powodzi. Choć eksperci transportowi wskazują, że plany rozwoju dróg wodnych to dublowanie możliwości kolei, z drugiej strony płyną obietnice rozwoju rozumianego jako ujarzmienie dzikiej przyrody, rozwój nad rzekami przemysłu, hydroenergetyki i rekreacja za betonowymi zaporami. Chcemy zapytać Was: jakich rzek chcecie? Czy i w jaki sposób są one dla Was ważne? Czy przyłączycie się do społecznej akcji ratowania rzek przed betonem? A może jest miejsce na kompromis?

Zaproszeni goście to m.in. dr Barbara Pietrzak, hydrobiolog z Uniwersytetu Warszawskiego i ruchu Nauka dla Przyrody, Piotr Kaliszek, przewodniczący Komisji Dialogu Społecznego ds. Wisły przy Radzie Warszawy, Tomasz Holc, żeglarz były mistrz Polski i wicemistrz świata w żeglarstwie, prezes stowarzyszenia Nasza Wisła. Koalicję Ratujmy Rzeki będą reprezentować m.in. dr Marta Wiśniewska i dr hab. Wiktor Kotowski. Dyskusję poprowadzi Tomasz Stawiszyński z Radia Tok FM i kwartalnika Przekrój.

Debata jest wstępem do I Konferencji Koalicji Ratujmy Rzeki planowanej na 25.11.2017 w Warszawie. Już dziś zapraszamy!

Zapoznaj się z celami KRR:

*Deklaracja Koalicji*
<http://www.ratujmyrzeki.pl/o-koalicji/deklaracja-koalicji-ratujmy-rzeki>

*Stanowisko KRR w sprawie planów przekształcania polskich rzek w kanały żeglowne*
<http://www.ratujmyrzeki.pl/dysk_KRR/dokumenty/PL_Stanowisko%20KRR_2017.05_Budowa%20drog%20wodnych.pdf>

*Więcej informacji:*

Ewa Leś, koordynatorka Koalicji + 48 503 414 715, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Marta Wiśniewska, +48 602 888 143, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wiktor Kotowski, +48 517 751 379, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.