Uroki - mozaiki i malarstwo 6-17 maja 2013

Wystawa „Uroki” pokazuje jak różnie mi w duszy gra i chce przemówić do różnych dusz. Od względnego realizmu do abstrakcji. Od liryki po silną ekspresję. Od prostej urody do przesłania filozoficznego. Na niektóre obrazy po prostu miło patrzeć, inne zachęcają do refleksji lub kuszą sekretem. To druga ekspozycja moich prac w Galerii Schody, a 28 indywidualna wystawa od 2005 roku. Każdy obraz jest unikatowy, nie ma powtórzeń, pomysłów mi nie brakuje. Najnowsze, stworzone w kwietniu tego roku obrazy to „Drzewo w oknie” malowany w delikatnych błękitach i „Odważna w dziwnym świecie”- jej czarna sylwetka zrobiona jest techniką mozaiki, na malowanym czerwonym tle. Prace te powstały prawie jednocześnie, lecz są skrajnie różne w nastroju i stylu.

 

Czytaj więcej...

Zioła. Jak zbierać, przeywarzać, stosować

Nowa książka wydawnictwa Bosz to praktyczny poradnik odsłaniający świat szlachetnych ziół. Estetycznie dopracowany leksykon zawiera mnóstwo barwnych fotografii, rycin, rysunków.

 

 

 

Książka może stać się przewodnikiem po świecie ziół zarówno dla początkujących w tej tematyce jak i zaawansowanych. Powinna zarazem stanowić niezbędne uzupełnienie wiedzy dla każdego zainteresowanego zdrową żywnością, ekologią czy naturalnymi produktami. Zioła stanowić mogą świetny materiał do samodzielnego tworzenia przypraw. Publikacja pozwala też szukać alternatywnych wobec chemicznego sposobów leczenia, na przykład kaszlu, kataru czy problemów żołądkowych. Książka w sumie opisuje prawie 50 rodzajów ziół. Każde z nich jest dokładnie scharakteryzowane pod względem historii i zastosowania, działania leczniczego oraz sposobów zbierania i przechowywania.

Czytaj więcej...

Innowacyjna Europa

Pod patronatem medialnym naszej redakcji prezentujemy najnowszą książkę w redakcji naukowej dr C.T. Szyjko stale współpracującego z naszym czasopismem. Książka jest efektem debaty o innowacyjności Europy wobec wyzwań XXI wieku w kontekście właśnie uchwalonej nowej perspektywy budżetowej Unii Europejskiej na lata 2014-20. Autorzy są zgodni co do tego, że Europą innowacyjną może być jedynie Europa zjednoczona. Bazą dla tego zjednoczenia są wspólne od wieków dla narodów europejskie wartości. Inną płaszczyzną są, opisywane w tomie, wspólne wyzwania, m.in. takie jak budowa konkurencyjnej dla pozostałych części świata innowacyjnej gospodarki opartej na wiedzy. Tylko taka Europa może bowiem stać się liczącym graczem na scenie globalnej, konkurującym przede wszystkim z Ameryką Północną, Chinami czy wschodnią Azją.

Lutowy szczyt Rady Europejskiej uchwalił drugi plan Marshalla dla Polski. Siedmioletni budżet UE to szansa na olbrzymi skok cywilizacyjny. Polska na lata 2014-20 dostała ogółem 106 mld euro, w tym na fundusz spójności 72,8 mld euro a na wspólną politykę rolną 28,5 miliarda. Premier Donald Tusk podkreśla, że to wielki sukces rządu bowiem, mimo okrojenia budżetu unijnego, Polsce przyznano o 4 miliardy euro więcej, niż w poprzedniej perspektywie budżetowej (2007-2013).

Wieloletnia perspektywa finansowa UE w okresie 2014-2020 staje się najistotniejszym impulsem dla finansowania polskiego projektu modernizacyjnego w najbliższych latach. Powinna posłużyć nie tylko do utrwalenia dotychczasowych osiągnięć tego projektu, ale także do rozpoczęcia bardziej zaawansowanego etapu modernizacji, służącego generowaniu wyższej wartości dodanej oraz wypracowaniu nowych przewag konkurencyjnych. Wymaga to pogłębionej dyskusji na temat strategii rozwoju gospodarczego w Polsce w perspektywie drugiej połowy obecnej dekady oraz roli innowacji, wydatków na badania i rozwój oraz globalnej ekspansji polskich przedsiębiorstw.

Czytaj więcej...